Rozwiewamy wątpliwości
Zakładamy, że mierzycie się z wieloma wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi organizacji opieki, dostępnych świadczeń oraz codziennych wyzwań związanych z chorobą dziecka. Aby ułatwić Wam znalezienie odpowiedzi, zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania i przygotowaliśmy jasne, rzetelne wyjaśnienia.
Czy za pobyt w hospicjum się płaci?
Jakiej opieki specjalistycznej można oczekiwać od hospicjum?
Hospicjum oferuje dzieciom opiekę lekarską, pielęgniarską, fizjoterapeutyczną i psychologiczną. W razie konieczności i potrzeby rodzice oraz rodzeństwo zostają również objęci wsparciem psychologicznym.
Czy jak będziemy pod opieką hospicjum, to nasze dziecko nie będzie mogło chodzić do pediatry lub lekarza ogólnego na NFZ?
Hospicjum to dodatkowa forma wsparcia. Dziecko nadal może korzystać z ambulatoryjnej opieki na NFZ. W przypadku konieczności całodobowej hospitalizacji w szpitalu, dziecko zostaje “zawieszone” w hospicjum i wraca do niego po wyjściu ze szpitala.
Czy muszę być obywatelem polskim, żeby skorzystać z pomocy hospicjum?
Mamy pod opieką chore dzieci z rodzin ukraińskich. Warunkiem jest posiadanie polskiego ubezpieczenia oraz spełnienie innych kryteriów kwalifikacji do paliatywnej opieki hospicyjnej dla dzieci.
Czy w hospicjum dziecięcym są tylko dzieci? Czy po ukończeniu pełnoletności mojego dziecka będziemy musieli szukać hospicjum dla dorosłych?
Do hospicjum dziecięcego są przyjmowane tylko dzieci. Jednak jeśli dziecko w trakcie pobytu uzyska pełnoletność, nadal może pozostać pod naszą opieką.
Czy w hospicjum dziecięcym przebywają głównie dzieci z nowotworami złośliwymi tzn. “chorujące na raka”?
Do hospicjum dziecięcego mogą być przyjęte dzieci z rozpoznaniem nowotworu złośliwego, ale nie są to jedyne rozpoznania. W rzeczywistości większy procent naszych pacjentów stanowią dzieci obciążone wadami wrodzonymi, wadami genetycznymi, zaburzeniami neurologicznymi oraz dzieci, które doświadczyły powikłań okołoporodowych.
Czy istnieje coś takiego, jak „wypis z hospicjum”?
Zdarza się, że dzieci są wypisywane z hospicjum, gdyż ich stan poprawia się na tyle, że nie wymagają już tak specjalistycznej opieki, mimo że nadal mają chorobę podstawową. Czasami rodzice dzieci przeprowadzają się lub wyrażają chęć zmiany formy opieki hospicyjnej na stacjonarną – wtedy też dochodzi do wypisu.
Czy opieka hospicyjna to tak na prawdę “czekanie na śmierć dziecka”?
Hospicjum zajmuje się łagodzeniem objawów i skutków nieuleczalnej choroby podstawowej, z powodu której zostało przyjęte dziecko. Może to obejmować np. leczenie napadów epilepsji, łagodzenie objawów niewydolności oddechowej spowodowanej wadami wrodzonymi, leczenie przeciwbólowe. Ma to na celu minimalizowanie cierpienia dziecka, mimo że nie jesteśmy w stanie wyleczyć jego pierwotnej choroby.
Czy to prawda, że dzieci w hospicjum przebywają krótko, bo “szybko” umierają.
Niektóre dzieci są pod opieką hospicjum przez kilka lat a nawet dłużej.
Czy hospicjum dziecięce jest tylko dla wierzących katolików? Czy zostaniemy zaakceptowani jako ateiści?
Hospicjum opiekuje się dziećmi i rodzinami niezależnie od ich wiary lub jej braku. Nie ma to wpływu na proces leczenia. Wśród personelu są katolicy, ateiści oraz osoby innych wyznań. Mimo zaangażowania osób duchownych w pomoc hospicjum, nasz ośrodek pomaga wszystkim niezależnie od ich poglądów, wartości czy stylu życia. Pochodzenie, wiara czy przekonania są kwestią osobistą.